Υλοποίηση προγράμματος ERASMUS+ KA1 στην Κύπρο

erasmus logo 1

Το 3o  ΕΠΑΛ Περιστερίου   πραγματοποίησε  στην Κύπρο από τις 23/11/2021 ως τοις 07/12/2021  κινητικότητα 15 ημερών στα πλαίσια  προγράμματος Erasmus+ με τίτλο Κατάρτιση σε νέες τεχνικές και εργαλεία προβολής / διαφήμισης ? Internet marketing για ξενοδοχειακές μονάδες και   κωδικό σχεδίου 2020-1-EL01-KA102-078482,.

Ο φορέας υποδοχής ήταν η Symako MOB LTD, ο οποίος οργάνωσε και εξασφάλισε άριστη ποιότητα σε όλες τις παρεχόμενες υπηρεσίες  λόγω της μεγάλης εμπειρίας στην επαγγελματική κατάρτιση. Συμμετείχαν 20 μαθητές από τους τομείς ?Πληροφορικής? και ?Διοίκησης και Οικονομίας? με δύο συνοδούς καθηγητές.

Στόχος της  κινητικότητας  ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές τεχνικές προβολής και διαφήμισης στο Διαδίκτυο, να επικαιροποιήσουν τις γνώσεις τους και να βελτιώσουν τις δεξιότητες επικοινωνίας και συνεργασίας. Πραγματοποιήθηκε  θεωρητική κατάρτιση  και θεματικά εργαστήρια, επισκέψεις σε ξενοδοχεία, και πλούσιο πολιτιστικό πρόγραμμα, που περιλάμβανε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία στην Πάφο, στη Λεμεσό και στη Λευκωσία.. Η εμπειρία για τους μαθητές του σχολείου μας ήταν μοναδική και θα τη θυμούνται πάντα!!

Τα οφέλη που απέκτησαν οι συμμετέχοντες μαθητές πολλά. Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι:

• Αντιλήφτηκαν τις μεθοδολογίες προβολής/διαφήμισης που ακολουθούνται και τι επιπτώσεις έχουν αυτές στο κοινό
  • Εφάρμοσαν τεχνικές internet marketing
  • Κατανόησαν τα οφέλη που προσφέρει η προβολή σε μηχανές αναζήτησης
  • Εφάρμοσαν τρόπους βελτίωσης σχεδίου προβολής στο διαδίκτυο
  • Αναγνώρισαν τις δυνατότητες αύξησης της επισκεψιμότητας μέσω διαφήμισης σε μηχανές αναζήτησης
  • Χρησιμοποίησαν υπηρεσίες που ταιριάζουν στο χαρακτήρα της επιχείρησης
  • Αναγνώρισαν τη σημασία της στοχευμένης προώθησης και προβολής της επιχείρησης στο ενδιαφερόμενο κοινό
  • Ενίσχυσαν την αυτοπεποίθησή τους
  • Γνώρισαν τον πολιτισμό, τα ήθη ? έθιμα και την ιστορία της Κύπρου.
  • Θα  εμπλουτίσουν  το βιογραφικό τους  με την απόκτηση του Europass Mobility.

Βίντεο  για την κινητικότητα μπορείτε να δείτε εδώ.

Δημιουργήθηκε και η  αφίσα στα πλαίσια διάχυσης των αποτελεσμάτων του προγράμματος η οποία αναρτήθηκε στο σχολείο.

Η συντονίστρια του προγράμματος
Ρόρρη Αναστασία ΠΕ86